پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش گاردین قاچاق پهپاد به روسیه توسط جمهوری اسلامی از طریق دریای خزر و هواپیمایی دولتی

گزارش گاردین قاچاق پهپاد به روسیه توسط جمهوری اسلامی از طریق دریای خزر و هواپیمایی دولتی

نشریه بریتانیایی گاردین به نقل از «منابعی در داخل ایران» گزارش داد که جمهوری اسلامی با استفاده از یک خط هوایی دولتی و شناورها، انواع جدیدی از پهپادهای پیشرفته و دوربرد را به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین منتقل کرد.

طبق این گزارش دست‌کم ۱۸ پهپاد به نیروی دریایی روسیه تحویل داده شد.

گاردین در ادامه می‌نویسد تحویل این تجهیزات نظامی پس از بازدید ویژه افسران و تکنسین‌های روس‌ از تهران در ماه نوامبر صورت گرفت.

در آن بازدید، یک هیئت‌ ۱۰ نفره روسی، شش فروند هواپیمای بدون سرنشین مهاجر-۶ را انتخاب کردند. برد این پهپادها حدود ۲۰۰ کیلومتر است و دو موشک را زیر هر بال حمل می‌کند. هئیت روس ۱۲ فروند پهپاد شاهد ۱۹۱ و شاهد ۱۲۹ نیز را که قابلیت حملات هوا به زمین دارد، انتخاب کرد.

برخلاف پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶، پهپادهای جدید در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند و می‌توانند پس از بمباران و به پایگاه خود بازگردند و باز مورد استفاده قرار بگیرند.

در اوت گذشته مقامات آمریکایی گفتند که ایران در ماه ژوئن نمایش پهپادهای شاهد ۱۹۱ و ۱۲۹ را به روسیه آغاز کرد. آنها آن زمان گفتند که انتظار دارند جمهوری اسلامی این پهپادها را به مسکو بفروشد. کار سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین مهاجر-۶ از سپتامبر در اوکراین صورت گرفت و مقامات اوکراینی یکی از آنها را در ماه نوامبر به گاردین در کی‌یف نشان دادند.

بسیاری در اوکراین نگرانند که روسیه در حوالی نخستین سالگرد آغاز جنگ، حمله بزرگی را انجام دهد.

مسکو همچنین به دنبال خرید موشک‌های بالستیک از ایران است، اگرچه به نوشته گاردین هیچ سند آشکاری که موافقت تهران را با ارسال موشک‌ها نشان دهد، وجود ندارد.

بر اساس این گزارش پهپادهای پیشرفته‌تری که روسیه از ایران گرفته است تقریباً با بیرقدار تی‌بی-۲ ترکیه قابل مقایسه است. روسیه خواهان دریافت این پهپاد‌های پیشرفته ایرانی بوده است چرا که اوکراین به طور فزاینده‌ای توانست پهپادهای انتحاری کوچک‌تر را که باید قبل از حمله در ارتفاع پایین پرواز کنند، منهدم کند.

به گفته منابع، بیشتر پهپادهای ارسال شده به روسیه مخفیانه با یک کشتی ایرانی از پایگاهی در سواحل دریای خزر به یک قایق نیروی دریایی روسیه منتقل شد. منابع گفتند که بقیه و پهپادها با یک شرکت هواپیمایی دولتی ایرانی فرستاده شد.

این پهپادها در همان کارخانه نظامی در شهر مرکزی اصفهان تولید شدند که به تازگی مورد حمله پهپادی قرار گرفت. آن حمله به اسرائیل نسبت داده شد.

گمان می رود که از آخرین محموله پهپاد‌ها در ۲۰ نوامبر بر فراز اوکراین استفاده شد. پیش از حمله به تاسیسات نظامی در اصفهان، انتظار سفارشات بیشتری می‌رفت. گاردین می‌نویسد که گفته می‌شود در حمله به مرکز نظامی در اصفها به ساخت پیشرفته‌ترین سامانه‌های تسلیحاتی ایران، از جمله موشک‌های هدایت‌شونده دقیق و پهپادها، آسیب زیادی وارد شد.

جمهوری اسلامی ادعای آسیب دیدن عمده این مرکز را رد کرد.

گاردین می‌گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صف جلوی تقویت روابط با روسیه است و خلیل محمدزاده، سلیمان حمیدی و علی شمخانی نقش اصلی را در صادرات پهپاد به روسیه ایفا می‌کنند.

گاردین نوشت منابع‌اش شامل کسانی است که اطلاعات مستقیمی از فروش پهپادها، قابلیت‌ها و مشخصات ساخت آنها دارند.

این روزنامه بریتانیایی می‌گوید روسیه هواپیماهای بدون سرنشین مهاجر-۶ را در ماه نوامبر دریافت کرد. این پهپادها می توانند به مدت ۶ ساعت در هوا باقی بمانند و برقی هستند. آنها می توانند بمب‌های ۴۰ کیلوگرمی را حمل کنند و دارای سیستم های تصویربرداری و هدف گیری با دقت بالا هستند.

شاهد ۱۲۹ محموله سنگین ۶۰ کیلوگرمی را حمل می کند، اما می تواند تنها چهار ساعت در هوا بماند، در حالی که شاهد ۱۹۱ می تواند پنج ساعت پرواز کند و ۷۰ کیلوگرم را حمل کند. گفته می شود که هر دو با استفاده از یک موتور اصلاح شده پرواز می کنند که در اصل ساخت آلمان است. این منابع گفتند که برای روسیه توانایی پهپاد ایرانی برای غلبه بر سامانه‌های اخلال الکترونیک بسیار ارزشمند است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...