پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در قم؛ نماینده مجلس: «موضوع امنیتی است»

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در قم؛ نماینده مجلس: «موضوع امنیتی است»

در حالی که رسانه‌ها و والدین دانش‌آموزان مسموم‌شده در چندین مدرسهٔ شهر قم، از اواخر آذرماه تاکنون، هنوز پاسخی از مسئولان درباره دلیل مسمومیت‌ها نگرفته‌اند، صبح دوشنبه ۱۷ بهمن خبر رسید که مسمومیت جدیدی در یک مدرسه دیگر در قم رخ داده است.

به‌نوشته خبرگزاری ایسنا، بامداد دوشنبه با مسموم‌شدن دانش‌آموزان مدرسهٔ «فاطمة‌الزهرا»ی قم، جمعی از والدین در مقابل این واحد آموزشی تجمع کرده‌اند و آمبولانس‌های اورژانس هم راهی این محل شده‌اند.

این خبر کمی پس از آن مخابره شد که منابع خبری از بروز مسمومیت دانش‌آموزان در سه مدرسه دخترانه و یک مدرسه پسرانه قم طی روز گذشته، ۱۶ بهمن، خبر دادند.

سایت خبری «عصر ایران» نیز با درج این خبر نوشته بود که «مسمومیت پنجم یک مدرسه در قم در همین ایام باعث شد که مسئولان قم به‌خصوص نمایندگان قم در مجلس لب به سخن گشودند و از امنیتی‌بودن حادثه و سؤال از وزیر آموزش و پرورش سخن گفتند».

به‌نوشته این گزارش، پس از پیگیری رسانه‌ها و پس از پنجمین مورد از مسمومیت در مدارس قم، مجتبی ذوالنور این حوادث را امنیتی ذکر کرده و احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، هم قول پیگیری از وزارت آموزش و پرورش داده است.

این گزارش می‌افزاید که استاندار قم هنوز هم در خصوص این حادثه که تاکنون چندین بار تکرار شده، رسماً اعلام موضع نکرده است.

گزارش‌ها حاکی است که این حادثه که در برخی موارد از آن به عنوان «مسمومیت با گازهای مسموم‌کننده» یاد شده، پیش از این ازجمله در مدارس قرائتی پردیسان، میثم تمار در منطقه سالاریه و دو مدرسهٔ طاها و امامی رخ داده بود و بنابر اعلام متخصصان اورژانس ۱۸ قم، دانش‌آموزان مدرسه دخترانه میثم تمار قم به‌دلیل عدم مدیریت مناسب شرایط دچار اضطراب شده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، در مورد این مدارس، «مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، استانداری، پدافند غیرعامل و آموزش و پرورش پی‌درپی مورد سؤال خبرگزاری ایسنا و رسانه‌های دیگر قرار می‌گیرند، ولی پاسخ همه آن‌ها یک جملهٔ یاس‌آور است: هنوز نمی‌دانیم قضیه چیست».

مجتبی ذوالنور، نماینده قم، هیچ توضیحی در مورد علت «امنیتی‌بودن» این حوادث نداده و به‌نوشته «عصر ایران»، «نکته عجیب‌تر ماجرا این است که پس چه کسی می‌داند اثر این گازهای مسموم‌کننده چیست؟ اگر نماینده مردم قم مطمئن است که مسئله امنیتی است حتماً باید احتمالات بدتر ماجرا را هم بدهد.»

«عصر ایران» همچنین می‌نویسد که «تلاش‌های دلسوزان هم برای متقاعدکردن مسئولان قم برای تعطیل‌کردن مدارس که به جایی نرسید… هنوز هم تلاش‌های ما برای جواب‌گرفتن از مسئولان به درِ بسته می‌خورد زیرا هیچ‌کدام حاضر نیستند بگویند اصل قضیه چیست».

به‌نوشته این وب‌سایت خبری، والدین تعدادی از دانش‌آموزانی که در چند وقت اخیر در مدارس قم دچار مسمومیت شده و کارشان به بیمارستان کشید، معتقدند در شرایط فعلی بهتر است آموزش در مدارس قم غیرحضوری پیگیری شود تا دلیل ماجرا مشخص گردد.

بی‌توجهی به وضعیت مدارس پیش از این بارها در مدرسه‌های ایران مشکل‌ساز شده و ازجمله روز ۲۷ دی امسال، در سردترین روزهای زمستان و در نبودِ گاز، بین ۶۱ تا ۷۰ تن از دانش‌آموزان و آموزگاران مدرسه فرزانگان اردبیل با گاز نشت‌‌کرده از موتورخانهٔ مدرسه مسموم و به بیمارستان‌های این استان منتقل شدند. 

آذرماه سال گذشته نیز ۲۸ دانش‌آموز و ۱۰ نفر از کادر مدرسه‌ای در کاشان به دلیل مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن راهی بیمارستان شدند.

مقام‌های حکومتی از سال‌ها پیش با ادعای کمبود بودجه، خیرین را به ساخت مدرسه تشویق می‌کنند که استانداردهای آن مشخص نیست. در همین حال معلوم نیست در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ چه میزان بودجه به ساخت و نوسازی مدارس اختصاص یافته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...