پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » چهلم محمود احمدی و حسین سعیدی در ایذه برگزار شد؛ صدور احضاریه برای مادر و پدر کیان پیرفلک

چهلم محمود احمدی و حسین سعیدی در ایذه برگزار شد؛ صدور احضاریه برای مادر و پدر کیان پیرفلک

روز پنج‌شنبه، مراسم چهلم محمود احمدی و حسین سعیدی در ایذه برگزار شد و هم‌زمان، مردم با حضور بر مزار نیکا شاکرمی و مهرشاد شهیدی در خرم‌آباد و اراک، یاد آن‌ها را گرامی داشتند. از سوی دیگر مهرداد پیرفلک، عموی کیان، از صدور احضاریه قضایی برای پدر و مادر این کودک کشته شده خبر داد.

مهرداد پیرفلک در یک استوری اینستاگرامی از صدور احضاریه قضایی برای برادرش میثم پیرفلک و زینب مولایی‌راد خبر داد و نوشت: «زن‌برادر را تعلیق کردند و برای او و برادرم که حتی توان نشستن ندارد و با زخم‌های عمیق و تن بی‌رمق که فقط با برانکارد می‌توان جابه‌جایش کرد احضاریه می‌فرستند.»

روز یکم بهمن، هنگامی که زینب مولایی‌راد به محل کار خود در هنرستان فاطمیه ایذه رفت، او را به حراست اداره ارجاع داده و گفتند تا اطلاع ثانوی حق رفتن به مدرسه ندارد.

کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله‌ای بود که در جریان تیراندازی نیروهای حکومتی به خودروی حامل او و خانواده‌اش در شامگاه ۲۵ آبان کشته شد.

جمهوری اسلامی تلاش کرد تا تروریست‌ها را عامل کشتار ایذه و کشته شدن شماری از شهروندان از جمله کیان معرفی کند.

این ادعا اما از سوی خانواده کیان پذیرفته نشد و زینب مولایی‌راد، مادر کیان، بارها لباس شخصی‌ها و نیروهای امنیتی را مسوول مرگ فرزندش معرفی کرد.

آیین چهلم کشته‌شدگان

روز ششم بهمن، مراسم چهلمی برای محمود احمدی، از کشته‌شدگان ایذه در روستای سرراک سفلی برگزار شد.

محمود احمدی و محسن سعیدی، روز ۲۹ آذر با حمله ماموران حکومتی به روستای پَرسوراخ کشته شدند و پیکرشان تا امروز به خانواده تحویل داده نشده است.

برادر محمود احمدی روز گذشته اعلام کرد چون جمهوری اسلامی پیکر برادرش را تحویل خانواده نداده و او مزاری ندارد، مراسم چهلم این جوان را کنار مزار یکی از کشته‌شدگان روز ۲۵ آبان اعتراضات ایذه برگزار می‌کنند.

با وجود تلاش نیروهای حکومتی برای جلوگیری از حضور مردم در این مراسم و بستن مسیرهای منتهی به آرامستان ایذه اما یادبود محمود احمدی با حضور معترضان برگزار شد.

مردم در این مراسم شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» سر دادند.

میلاد سعیدیان‌جو همچون کیان پیرفلک در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان ایذه کشته شد و رسانه‌های حکومتی از او با عنوان «شهید» یک «حمله تروریستی» نام بردند.

حدود یک ماه بعد، نیروهای سپاه به روستای پرسوراخ ایذه حمله کرده و محمود احمدی و حسین سعیدی را کشته و فردی دیگر به نام مجاهد کورکور را بازداشت کردند.

جمهوری اسلامی در روایات رسمی خود سعیدی، احمدی و کورکور را مسوول کشتار ایذه معرفی کرد. روایتی که مورد قبول خانواده کیان پیرفلک و میلاد سعیدیان‌جو قرار نگرفت.

ماموران جمهوری اسلامی پس از ۴۰ روز هنوز پیکر حسین سعیدی و محمود احمدی را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.

نهم دی ماه اما مراسم خاک‌سپاری نمادینی برای محمود احمدی در ایذه برگزار شد و خانواده‌اش با حضور جمع بزرگی از مردم، لباس‌های این جوان ۲۱ ساله را به خاک سپردند و اکنون مراسم چهلمی برای او برگزار شد.

با وجود محدودیت‌ها و بدون برنامه‌ریزی قبلی یا صدور فراخوان، مردم در مراسم یادبود و چهلم کشته‌شدگان خیزش انقلابی شرکت می‌کنند و بر سر مزار آنان حاضر می‌شوند.

علاوه بر ایذه، ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهند شهروندان روز پنج‌شنبه ششم بهمن‌ ماه بر سر مزار نیکا شاکرمی در خرم‌آباد و مهرشاد شهیدی در اراک رفته و یاد این دو کشته‌شده در اعتراضات را گرامی داشتند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...