پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » قطع کامل و چند دقیقه‌ای اینترنت سراسر ایران؛ شرکت ارتباطات: در حال بررسی علت هستیم

قطع کامل و چند دقیقه‌ای اینترنت سراسر ایران؛ شرکت ارتباطات: در حال بررسی علت هستیم

گزارش‌ها حاکی از آن است که اینترنت ثابت و همراه در ایران بین ساعات ۱۱:۴۴ تا ۱۱:۵۷ روز چهارشنبه ۵ بهمن، کاملا قطع و دسترسی کاربران به اینترنت غیرممکن شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت کشور به این نتیجه رسید که این شرکت «در حال بررسی این موضوع بوده» و به زودی در اطلاعیه‌ای «توضیح علت این مساله منتشر خواهد کرد.»

این در حالی است که سایت مرکز تبادل ترافیک داده تهران که وضعیت شبکه اینترنت را نشان می‌داد، در روزهای گذشته از دسترس خارج شده است.

ایسنا نوشته است که اختلال در اینترنت کشور طی هفته گذشته هم وجود داشت که سهراب آغ بیات، معاون فنی شرکت ارتباطات زیر ساخت کشور، علت این اختلال را «حجم ترافیک داخل کشور» و توسعه‌ای که باید اتفاق بیافتد» دانست.

او با اشاره به موقتی بودن «اُفت ترافیکی» وعده داد که «این مشکل در حال حل شدن است و به زودی دیگر این مشکل پیش نخواهد آمد.»

اما پس از اظهارات معاون شرکت ارتباطات زیرساخت، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از رفع مشکل مرکز تبادل ترافیک کشور خبر داده و تاکید کرد که هم اکنون سکوهای داخلی و پیام‌رسان‌ها بدون مشکل مشغول خدمات رسانی به هموطنان هستند و وضعیت خدمات داخلی به حالت عادی برگشته است.

خانه آزادی، نهاد مستقر در واشنگتن چند ماه گذشته همزمان با شروع اعتراضات سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت در گزارشی به طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» اشاره کرده و نوشته در این گزارش آمده است که حکومت ایران برای محدودسازی دسترسی کاربران به اینترنت جهانی، از روش‌هایی همچون مسدود کردن، فیلترینگ و نظارت بر فعالیت‌های آنلاین افراد بهره می‌گیرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی با قطع یا کندی اینترنت نیز تلاش کرده‌اند که ارتباط شهروندان ایران با اینترنت جهانی را محدود کنند تا از انتشار تصاویر این اعتراض‌ها و بازتاب جهانی آنها ممانعت به عمل آورند.

«نت‌بلاکس» که وضعیت اینترنت در جهان را رصد می‌کند، نیز بارها با انتشار اطلاعات و نمودارهایی از کندی یا قطع اینترنت در ایران خبر داده است.

وب‌سایت «سرف‌شارک» در تازه‌ترین گزارش خود از محدودیت‌های اینترنت در جهان اعلام کرد در سال گذشته میلادی، جمهوری اسلامی ایران با یازده مورد اعمال محدودیت اینترنتی جدید، پس از جامو و کشمیر، رتبه دوم جهان از نظر بیشترین تعداد محدودیت‌ها را به خود اختصاص داده است.

آمارهای «سرف‌شارک» نشان می‌دهد که حکومت ایران در سال ۲۰۲۲، محدودیت واتس‌اپ و اینستاگرام را به مدت ۲۴۲۴ ساعت، محدودیت اسکایپ را به مدت ۲۳۵۳ ساعت، قطع اینترنت در کردستان را به مدت ۳۳۶ ساعت و قطع اینترنت سراسری را به مدت ۳۳۰ ساعت به مردم ایران تحمیل کرده است.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه ۲ بهمن ضمن اشاره به تحریم‌ها علیه ایران گفت که آمریکا و اروپا در محکومیت نقض حقوق بشر و سانسور اینترنت در ایران متحدند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...