پخش زنده
Home » بین المللی » حملات گسترده موشکی روسیه به اوکراین و تشدید خاموشی‌ها در این کشور در آستانه سال نو

حملات گسترده موشکی روسیه به اوکراین و تشدید خاموشی‌ها در این کشور در آستانه سال نو

در پی نپذیرفتن شرایط روسیه برای پایان جنگ از سوی اوکراین، روسیه در آستانه سال نو میلادی، ده‌ها موشک به سوی این کشور شلیک کرد. همزمان پوتین دستور استفاده از زیردریایی‌های اتمی را نیز صادر کرد.

اوکراین اما روز پنج‌شنبه هشتم دی، حملات گسترده موشکی روسیه به این کشور را محکوم کرد. این حملات زیرساخت‌های انرژی این کشور را هدف قرار دادند و باعث قطع گسترده‌تر برق در آستانه تعطیلات سال نو شدند.

علاوه بر این، برای اولین بار از زمان آغاز تهاجم روسیه که بیش از ۱۰ ماه از آن می‌گذرد، بلاروس، نزدیک‌ترین متحد مسکو، اعلام کرد یک موشک پدافند هوایی اس-۳۰۰ «از قلمرو اوکراین» بر فراز خاک بلاروس سرنگون شده است.

مقامات بلاروس تصاویری از قطعات موشکی را منتشر کرده‌اند که در مزرعه‌ای در منطقه برست در نزدیکی روستای گرباخا در جنوب غرب بلاروس سقوط کرده است.

مینسک همچنین سفیر اوکراین را احضار کرد و خواستار تحقیقات «کامل» و «مجازات مسوولان» در این زمینه شد.

اما در اوکراین، والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح، اعلام کرد ۵۴ موشک از ۶۹ موشک روسی که علیه اوکراین شلیک شده بود، روز پنج‌شنبه سرنگون شده است.

همچنین نیروی هوایی اوکراین از انهدام ۱۱ پهپاد انفجاری شاهد ساخت ایران خبر داد.

اما موشک‌ها و پهپادهایی که به اهدافشان در اوکراین اصابت کردند، آسیب بیشتری به شبکه برق این کشور وارد کردند. پیش از این و به دلیل نزدیک به سه ماه از چنین بمباران‌هایی، این شبکه به شدت آسیب دیده بود.

قطع برق در اوکراین در روز پنج‌شنبه چند برابر شد. این در حالی است که میلیون‌ها غیرنظامی اوکراینی برای هفته‌ها با مشکلات سهمیه‌بندی برق، آب و گرمایش در میانه زمستان زندگی می‌کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...