پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » استعفای اعضای اصلی کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر «در همراهی با مردم»

استعفای اعضای اصلی کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر «در همراهی با مردم»

اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، با انتشار بیانیه‌ای، با اشاره به بازخواست‌شدن به‌خاطر درخواست‌شان از نیروی انتظامی برای پرهیز از خشونت در برابر معترضان، اعلام کردند «در همراهی با مردم» استعفا کرده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه که روز پنجشنبه ۳ آذر منتشر شد، با اشاره به این‌که «اساساً تئاتر هنری اعتراضی است»، از بازخواست‌شدن خود در پی انتشار بیانیه درخواست پرهیز از خشونت علیه معترضان خبر داده‌اند.

در این بیانیه ذکر نشده که این بازخواست از طرف چه نهادی انجام شده، اما قبلاً شمار بسیاری از هنرمندان هم اعلام کرده‌اند که به‌خاطر اعلام موضع خود در حمایت از مردم توسط نهادهای حکومتی مورد بازخواست قرار گرفته‌اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ماه تباه شده‌ایم، چرا که دولت‌ها یکی پس از دیگری آمدند و گِرِهی از این کلافِ سردرگمِ مدیریتِ فرهنگی باز نشد. به‌راستی از تئاترِ ایران چه مانده است؟ از هنرِ درام‌نویسی و بالند‌گیِ آن در این مرز و بوم‌ چه مانده است؟ از شرافت و آزادگی و حق‌خواهی چه مانده است؟ ما چه داریم که به آیند‌گان بسپاریم؟»

هیئت‌مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر با انتقاد از «گفتار و رفتار مسئولان و شدت سرکوب نیروهای قهریه» افزوده‌اند برای اعتراض به مدیریت کلانِ فرهنگی و هنری کشور، وزارت ارشاد، عملکرد خانهٔ تئاتر و «در همراهی با مردم» استعفا می‌کنند.

خانه تئاتر روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای چندسطری ضمن اشاره به افزایش فشارها به هنرمندان و بازداشت آن‌ها صرفاً اعلام کرد «خواهان آزادی تمام هنرمندان دربند» است و از «اقدامات آتی خانه سینما» در این مورد حمایت می‌کند.

اشاره بیانیه خانه تئاتر به بیانیه‌ای است که خانه سینما روز دوشنبه منتشر کرد و هشدار داد که اگر سینماگران بازداشت‌شده آزاد نشوند یا به احضار آن‌ها پایان داده نشود، از اعضای خود خواهد خواست که اعتصاب کنند.

هیئت‌مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران در بخشی دیگر از بیانیه خود تأکید کرده‌اند که در عین کناره‌گیری از کانون، «ندای حق‌خواهی و مظلومیتِ کُردها خواهیم بود به آمدگان؛ تنهایی و بی‌پناهیِ بلوچ‌ها را گواه خواهیم شد به نیامدگان؛ ما ضرب‌وشتمِ دانشجویان و محاکمهٔ دردناکِ آنان و معصومیت‌های ازدست‌رفتهٔ این سرزمین را قصه‌ها خواهیم نوشت».

میدرضا نعیمی، بهزاد صدیقی، جواد عاطفه، رحیم رشیدی‌تبار، آرام محضری، شهرام احمدزاده، ندا قربانیان، سمیه نصرالهی و مریم منصوری امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...