پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل: وضعیت در ایران «بحرانی» است

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل: وضعیت در ایران «بحرانی» است

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید وضعیت در ایران «بحرانی» است.

وولکر تورک با اشاره به تشدید واکنش مقامات جمهوری اسلامی به اعتراضات سراسری ایران، برآورد کرد که طی دو ماه گذشته «دست‌کم ۳۰۰ تن» در اعتراضات کشته شده‌اند.

جرمی لورنس، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در شهر ژنو سوئیس گفت شمار فزاینده موارد مرگ ناشی از اعتراضات در ایران، از جمله مرگ دو کودک در روزهای اخیر، و شدت گرفتن واکنش نیروهای امنیتی بر بحرانی بودن وضعیت در آن کشور صحه می‌گذارد.

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکنون دست‌کم ۳۰۰ نفر، از جمله بیش از ۴۰ کودک، در ۲۵ استان ایران در جریان سرکوب تظاهرات جان باخته‌اند. این در حالی است که کنشگران و نهادهای حقوق بشری شمار تلفات را بیش از این رقم می‌دانند.

سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد همچنین از وضعیت جاری در شهرهای عمدتا کردنشین ابراز نگرانی کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که در هفته اخیر بیش از ۴۰ نفر در آن شهرها کشته شده‌‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است این هفته نشستی را برای بررسی وضعیت اعتراضات ایران در ژنو برگزار کند. انتظار می‌رود شماری از دیپلمات‌ها و نیز شاهدان عینی اعتراضات و قربانیان در این نشست شرکت کنند. یکی از پیشنهادهای مورد نظر در نشست پیش رو راه‌اندازی یک هیأت حقیقت‌یاب در مورد سرکوب جاری در ایران خواهد بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...