پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دومین سایت اتمی رژیم ایران نمونه برداری کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دومین سایت اتمی رژیم ایران نمونه برداری کرد

براساس توافق ماه گذشته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تهران که به اختلاف‌ها بر سر دسترسی به سایت‌های هسته‌ای ایران پایان داد، دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد از دومین سایت مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بازدید کرد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «به‌عنوان بخشی از توافق با ایران برای رفع مسائل پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس در هفته جاری به دومین محل نیز دسترسی تکمیلی داشته و اقدام به نمونه‌برداری محیطی کرده است.»

پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخشی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و فعالیت آن متمرکز بر بازرسی و تایید استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشکوک بود که در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، در دو محل در «حومه تهران» و «اطراف شهرضای اصفهان» فعالیت‌های هسته‌ای گزارش‌نشده‌ای صورت گرفته است. در برخی گزارش‌های آژانس آمده است احتمال می‌رود این دو سایت در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، با هدف از بین بردن رد اورانیوم و فعالیت‌های هسته‌ای تخریب شده‌اند.

آژانس ماه‌هاست که خواهان بازدید از دو سایت مذکور بوده است و مخالفت ایران با دسترسی بازرسان آژانس باعث بروز تنش‌های دیپلماتیک در ماه‌ اخیر شده بود.

پس از این‌که در خرداد سال جاری قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، آلمان و فرانسه در انتقاد از ممانعت ایران از بازدید و راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب شد، سرانجام در سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران در اوایل شهریور، ایران موافقت کرد به بازرسان آژانس اجازه دهد از دو سایت یاد‌شده بازدید کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...