پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » انعکاس جهانی «انقلاب ایران» – گزارش فایننشیال تایمز درباره قیام دانشجویان ایرانی علیه نظام آخوندی

انعکاس جهانی «انقلاب ایران» – گزارش فایننشیال تایمز درباره قیام دانشجویان ایرانی علیه نظام آخوندی

روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی به چگونگی پیوستن دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی به قیام سراسری علیه جمهوری اسلامی پرداخته است.

ملینا بیست ساله یکی از نسل جدیدی از دانشجویان ایرانی است که مشتاق تغییر هستند و می گوید هیچ چیز، حتی سرکوب تظاهرات ضد رژیم، او را از بیرون رفتن به خیابان ها برای اعتراض باز نمی دارد.

در بخشی از این گزارش عنوان شده است: ملینا، دانشجوی مهندسی برق در تهران، گفت: اعتراضات تا زمانی ادامه خواهند داشت که ما آزادی انتخاب یک سیستم دموکراتیک و سکولار را داشته باشیم که تحت آن هیچ تبعیضی وجود نداشته باشد.

برای اولین بار پس از سال‌ها، دانشگاه‌های ایران دوباره به عنوان کانون اصلی اعتراضات پس از مرگ زنی که در بازداشت به اتهام نقض قوانین پوشش اسلامی دستگیر شده بود، ظاهر شدند.

این اعتراضات در سراسر کشور گسترش یافته و با وجود سرکوب‌ها همچنان ادامه دارد.

بسیاری از دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور در آغاز سال تحصیلی از رفتن به کلاس‌ها امتناع کرده‌اند.

دانشجویان یکی از مؤسسات، دانشگاه فردوسی در شهر مشهد، خواستار برگزاری همه‌پرسی در مورد اینکه آیا ایران باید توسط یک نظام اسلامی اداره شود یا خیر، شده‌اند.

شعارهای معترضان عبارتند از “ما جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم” و “زن، زندگی، آزادی” – تجسم آنچه که آنها امیدوارند تحت یک حکومت سکولار به دست آورند.

دانش‌آموزان دبیرستانی ایران نیز به تظاهرات پیوسته‌اند و ویدئوهایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد روسری‌های خود را برمی‌دارند، شعار می‌نویسند و آهنگ می‌خوانند تا همبستگی خود را با معترضان نشان دهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...