پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » آمریکا ۷ مقام ارشد جمهوری اسلامی را در رابطه با «سرکوب مردم ایران» تحریم کرد

آمریکا ۷ مقام ارشد جمهوری اسلامی را در رابطه با «سرکوب مردم ایران» تحریم کرد

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، اوفک، روز پنجشنبه هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراضات مردمی و قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت تحریم کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، در این باره گفت: «حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌جویانه، برای تضمین آزادی و کرامت فردی، حیاتی هستند.» به گفته او، «ایالات متحده قطع اینترنت توسط رژیم ایران و سرکوب مداوم و خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌جویانه را محکوم می‌کند» و در تحریم کردن آمران و حامیان چنین اقداماتی درنگ نخواهد کرد.

اوفک روز ٣١ شهریور نیز پلیس امنیت اخلاقی و چند مقام دیگر جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات ناشی از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تحریم کرده بود.

افراد تحریم‌شده در بیانیه وزارت خزانه‌داری افراد تحریم‌شده به شرح زیر آمده است:

▪️احمد وحیدی: وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی و از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که بر سرکوب اعتراضات نظارت می‌کند.

او در گذشته زنان ایرانی را تهدید کرده که در صورت سرپیچی‌شان از حجاب اجباری، به اتهام «قانون‌شکنی» از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند. احمد وحیدی در روزهای اخیر نیز معترضان را علنا تهدید و از اقدامات سرکوب‌گرانه نیروهای امنیتی علیه اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی حمایت کرده است.

احمد وحیدی در سال ٢٠١٠ نیز به دلیل ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحات کشتار جمعی جمهوری اسلامی از سوی وزارت خزانه‌داری تحریم شد.

وحیدی در ٢٧ تیر ١٣٧٣ به هنگام ریاست بر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ناظر بر بمبگذاری مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، بود که در آن ۸۵ نفر جان باختند.

▪️عیسی زارع‌پور: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی، که مسئول اقدام «شرم‌آور» جمهوری اسلامی مبنی بر قطع دسترسی میلیون‌ها ایرانی به اینترنت به امید کاهش شدت اعتراضات است.

او که رسانه‌های اجتماعی را ابزاری برای انتشار پیام‌های معترضان خوانده، گفته است قطع اینترنت و خاموش کردن صداهای مردم در فضای مجازی تا زمان ادامه تظاهرات جاری همچنان انجام خواهد شد.

▪️حسین ساجدی‌نیا: معاون عملیات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که مسئول سرکوب تظاهرات مردمی از سوی نیروی انتظامی است.

▪️یدالله جوانی: معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئول سرکوب تظاهرات مردمی از سوی نیروهای سپاه است.

▪️وحید مجید: رئیس پلیس سایبری ایران مشهور به پلیس فتا که مسئول نظارت بر کاربران ایرانی در فضای مجازی، فیلتر کردن وبسایت‌ها، و مسدود کردن محتواهای منتقدانه از دولت ایران در اینترنت است.

▪️حسین نجات: جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله و از چهره‌های نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای که نیروی تحت امرش مسئول سرکوب معترضان در تهران است.

▪️حسین رحیمی: فرمانده انتظامی تهران بزرگ که ناظر بر عمده فعالیت‌های پلیس امنیت اخلاقی و گشت ارشاد در تهران است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...