پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » اختلال‌ گسترده در اینترنت ایران برای مقابله با اعتراض‌ها؛ اینستاگرام و واتساپ فیلتر شدند

اختلال‌ گسترده در اینترنت ایران برای مقابله با اعتراض‌ها؛ اینستاگرام و واتساپ فیلتر شدند

گزارش‌های رسیده حاکی است که اینترنت در بسیاری از نقاط ایران بویژه در شهر تهران دچار اختلال‌های گسترده‌ای شده و نهادهای امنیتی و وزارت ارتباطات، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کرده‌اند.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه ۳۰ شهریور اذعان کرد که اینترنت در تهران قطع شده است.

نت‌بلاکس، یک گروه مستقر در لندن که قطعی و اختلال در اینترنت جهانی را رصد می‌کند، نیز روز چهارشنبه گزارش داد که دسترسی به اینستاگرام در ایران، در میانه اعتراضات به مرگ مهسا امینی، به‌شدت محدود شده است.

نت‌بلاکس در حساب کاربری خود در توئیتر افزوده است: نمودارها حاکی از اختلال در دسترسی به اینستاگرام توسط همه شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی است و ارتباط اینترنتیِ کشوریِ ایران نیز به سطح ۷۹ درصد سطح عادی تنزل کرده است.

این گروه اینترنتی می‌گوید ایران در بدترین وضعیت اینترنت از زمان کشتار آبان ۹۸ قرار دارد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر اینترنت شبکه‌های موبایلی رایتل، ایرانسل و همراه اول تا حدود زیادی قطع است.

سایت «دیجیاتو» در ایران هم خبر داده که «بررسی‌ها نشان می‌دهد دسترسی به اینترنت روی اپراتورهای موبایل در تهران و چند شهر بزرگ دیگر مختل شده است و کاربران اینترنت همراه تنها امکان استفاده از سایت‌های داخلی را دارند».

آسوشیتدپرس نیز از قول کاربران داخل ایران که به دلیل نگرانی‌های امنیتی و به شرط ناشناس ماندن با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده‌اند می‌گوید که آن‌ها نمی‌توانند با استفاده از تلفن همراه یا خط خانگی وارد اینترنت شوند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز در مورد اختلال در اینستاگرام واکنش نشان نداد‌ه‌اند اما خبرگزاری ایسنا مدعی شده که دلیل اختلالات موجود، «قطعی یکی از شبکه‌های فیبر نوری» است.

این در حالی است که در یک هفته گذشته، اینترنت ثابت و همراه در بسیاری از مناطق تهران و برخی مناطق کشور دچار اختلال زیادی شده بود.

جمهوری اسلامی ایران تا پیش از این، فیسبوک، تلگرام، توئیتر و یوتیوب را هم مسدود کرده بود، هرچند خود مسئولان جمهوری اسلامی از این شبکه‌های اجتماعی آزادانه استفاده می‌کنند.

فیلتر اینستاگرام که تنها شبکه اجتماعی مهم در دسترس کاربران ایرانی بود، در حالی صورت می‌گیرد که اعتراضات ضد حکومتی در کشور وارد پنجمین روز خود شده است.

جرقه این اعتراضات با جان‌باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت گشت ارشاد جان باخت آغاز شد و با گسترش اعتراضات به بیش از ۴۰ شهر ایران فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای گسترده‌تر کردن اعتراض‌ها هم دست به دست می‌شود.

معترضان در عین حال کلیت حکومت فاسد جمهوری اسلامی را در شعارهای خود نشانه رفته‌اند و خواهان سرنگونی نظام آخوندها هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...