پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » رویارویی ترامپ و بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا

رویارویی ترامپ و بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا

اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، در شهر کلیولند در ایالت اوهایو برگزار شد و کریس والاس از شبکه فاکس نیوز مجری این مناظره انتخاباتی بود. 

دو نامزد ریاست‌جمهوری مناظره خود را در مورد اقدام دولت ترامپ در معرفی امی کنی برت برای تصدی پست قاضی دیوان عالی آغاز کردند.

بایدن در مخالفت با این تصمیم ترامپ گفت باید برای انتخاب قاضی دیوان عالی تا پس از انتخابات صبر کنیم. 

ترامپ در پاسخ گفت: «ما سنا و مجلس نمایندگان را داریم. قاضی که برای دیوان عالی انتخاب کردم گزینه بسیار خوبی است. ما سنا را داریم و من رییس‌جمهورم و الان فرصت داریم قاضی دیوان عالی را انتخاب کنیم.»

در ادامه این مناظره طرفین به تشریح مواضع خود در زمینه بهداشت و درمان و مقابله با کرونا پرداختند.

بایدن گفت: «ما می‌خواهیم قانون تامین بیمه رایگان را توسعه دهیم؛ چیزی که من می‌گویم حرف حزب دموکرات است. ۲۰۰ هزار نفر به خاطر بی‌کفایتی ترامپ در اثر کرونا مرده‌اند. رییس‌جمهوری مخالف قانونی است که حق سقط جنین را به زنان می‌دهد.»

ترامپ در واکنش به اظهارات بایدن گفت: «من قیمت ‌داروها را طوری کاهش دادم که تابه‌حال هیچ رییس‌جمهوری این‌چنین نکرده است. من با شرکت فایزر و جانسون و جانسون حرف زدم و گفتند واکسن کرونا سریع آماده می‌شود. ممکن است قبل از اول نوامبر و انتخابات واکسن را بسازیم و ارتش آماده توزیع است.»

رییس‌جمهوری آمریکا افزود: «کرونا تقصیر چین بود. تو نمی‌دانی چند نفر در چین مرده‌اند؟ تو نمی‌خواستی مرزها را ببندی و آن را نژادپرستانه می‌دانستی ولی من مرزها را بستم. فرمانداران دموکرات از من تقدیر کردند. تجهیزات بهداشتی دادیم و به ساخت واکسن نزدیک هستیم.»

بایدن در پاسخ به اظهارات ترامپ گفت: «او تا الان هرچه گفته دروغ بوده و همه می‌دانند او دروغگوست. اصلا بلد نیست حرف بزند. ترامپ آدمی است که گفت مایع ضدعفونی‌کننده تزریق کنید.»

بایدن افزود: «من طرفدار واکسن هستم اما به ترامپ اعتماد ندارم، به دانشمندان اعتماد دارم.  پلوسی و شومر برنامه دارند اما ترامپ حاضر نیست آنها را ببیند و دایم گلف بازی می‌کند. برای باز کردن کسب‌وکارها باید امکانش را به آنها بدهی. ماسک برای جلوگیری از مرگ‌ومیر مهم است. ترامپ درباره ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی غیرمسئولانه رفتار کرده و مردم را به ماسک نزدن تشویق کرده است.»

ترامپ در پاسخ گفت: «تو احتمالا بیشتر گلف بازی می‌کنی. بایدن می‌خواهد کل کشور را تعطیل کند. ما همه‌جا را بستیم چون ابتدا دانشمان درباره کرونا کم بود اما الان بیشتر می‌دانیم. دکتر فائوچی ابتدا گفت ماسک مهم نیست و بعد حرفش را عوض کرد. برای میتینگ‌های من کلی آدم آمدند و آنها را در فضای باز برگزار می‌کنیم اما جو در اتاق خوابش تجمع می‌گذارد.»

در قسمت بعدی مناظره دو نامزد انتخابات در مورد دیدگاه‌های خود در زمینه مالیات صحبت کردند.

ترامپ گفت: «ما بهترین اقتصاد تاریخ آمریکا را ساختیم و بعد به دلیل کرونا و برای جان مردم آن را تعطیل کردیم. تقصیر چین بود. بایدن می‌خواهد دوباره اقتصاد را تعطیل کند اما این‌ها نمی‌خواهند. مردم با رعایت بهداشت می‌توانند دوباره به سر کار برگردند. بستن اقتصاد به مردم لطمه می‌زند.»

بایدن با اشاره به گزارش‌های منتشر شده در مورد میزان پایین مالیات فدرال که ترامپ برای کسب‌وکارهای خود پرداخته گفت: «ترامپ فقط ۷۵۰ دلار مالیات داده. اولین رییس‌جمهوری است که بعد دوره‌اش مشاغل کمتر می‌شود. کسانی که در خط مقدم بودند کارشان را از دست داده‌اند. چرا که مردم آمریکا برایش مهم نیست و می‌خواهد اقتصاد را باز کند. مدارس را به دلیل هزینه بالا باز نکرد. برای کسب‌وکارهای کوچک کاری نکرد.»

بایدن افزود: «ردیف‌های مالیاتی که به ترامپ اجازه داد از یک معلم کمتر مالیات بدهد را لغو می‌کنم. او فکر می‌کند باهوش است. طرح اقتصادی من هفت میلیون شغل بیشتر درست می‌کند و هزار تریلیون دلار رشد اقتصادی ایجاد می‌کند. من مالیات شرکت‌ها را به ۲۸ درصد می‌رسانم.»

ترامپ در پاسخ گفت: «من میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام. اظهارنامه مالیاتی‌ام آماده شود می‌بینید. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلیون‌ها دلار مالیات داده‌ام. من در ۴۷ ماه بهتر از بایدن در ۴۷ سال کار کرده‌ام. من کاری کردم اقتصاد شکوفا شود. دولت اوباما کندترین بازگشت اقتصادی را داشته. اگر طرح بایدن پیش برود بسیاری از شرکت‌ها از آمریکا می‌روند.»

نامزد دموکرات‌ها در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «ما رکورد اقتصادی داشتیم اما در دولت اوباما اقتصاد شکوفا به ترامپ تحویل دادیم. ترامپ کار خاصی نکرده. قراردادهای اقتصادی‌اش هم همین است.»

رییس‌جمهوری آمریکا بایدن را به داشتن مناسبات مالی با چین و روسیه متهم کرد و گفت: «تو با چین دستت در یک کاسه است. بگو چرا همسر شهردار مسکو به پسرت ۳/۵ میلیون دلار پول داده؟ در اوکراین چه؟»

بایدن گفت: «این حقیقت ندارد. پسر من کار اشتباهی انجام نداده. این دروغ است.»

قسمت بعدی مناظره به مواضع دو نامزد در مورد مسائل نژادی در جامعه آمریکا اختصاص داشت.

نامزد دموکرات‌ها گفت: «ما هرگز از مسئولیت برای تحقق عدالت برای مردم شانه خالی نکرده‌ایم. پس از کشته شدن جورج فلوید، ترامپ از گاز اشک‌آور استفاده کرد تا جلوی کلیسا برود. برای ترامپ سیاهپوستان مهم نیستند و کارهایش برای آنها فاجعه‌بار بوده است.»

بایدن افزود: «این آدم و دوستانش به افرادی که نژاد و مذهب دیگر و پول کمتری دارند به چشم حقارت نگاه می‌کنند. در طول دوره ترامپ جرايم افزایش یافته است. ترامپ اصلا شهرها را نمی‌شناسد. شهرها اکنون از نظر نژادی بسیار متنوع شده‌اند. من مخالف قطع بودجه پلیس هستم. ترامپ می‌خواهد بودجه آنها را کم کند. پلیس باید بتواند با مردم از نزدیک آشنا باشد تا جرم کم شود. من گفته‌ام هرکس خشونت کند باید مجازات شود. مشاور سابق ترامپ گفته خشونت و هرج‌ومرج به ترامپ کمک می‌کند. او به‌جای آرامش آدم‌ها را مشوش می‌کند. پلیس از اتفاقاتی که برای فلوید رخ داد راضی نیست. اما خشونت در برابر خشونت درست نیست.»

ترامپ در پاسخ گفت: «بسیاری از نیروهای نظامی و انتظامی در اعتراض‌های ضدنژادپرستی از من حمایت کردند. اگر مساله دست ما بود سریع آن را حل می‌کردیم. در تمام شهرهای پراعتراض دموکرات‌ها حاکم بودند. بایدن حتی از به زبان آوردن کلمه نظم و قانون می‌ترسد. آیا آتش زدن مغازه‌ها مسالمت‌آمیز است؟ این‌ها در همه‌جا داشتند انقلاب نژادی راه می‌انداختند. می‌خواستند به مردم یاد بدهند از همدیگر متنفر باشند.»

رییس‌جمهوری آمریکا افزود: «در طول دوره اوباما خشونت بیشتر بود چون دموکرات‌ها نمی‌خواهند نظم و قانون برقرار باشد. بایدن حتی نمی‌خواهد عبارت نظم و قانون را استفاده کند چون نمی‌خواهد طرفداران چپ خود را از دست بدهد. بیشترین خشونتی که می‌بینم از جناح چپ است نه از دست راستی‌ها. باید درباره آنتی‌فا و چپ‌ها کاری بکنیم. آنتی‌فا تظاهرات می‌کند و یک گروه رادیکال است.»

ترامپ خاطرنشان کرد: «مردم باید به من رای دهند چون کسی به اندازه من در سه سال و نیم با وجود همه حملات کار نکرده است. وضع اقتصاد خوب است، نیروی نظامی را بازسازی کردیم. به کهنه‌سربازها خدمات بهداشتی دادیم. در پایان دوره من ۳۰۰ قاضی منصوب می‌شوند.»

نامزد دموکرات‌ها در مقابل گفت: «ما در دوره ترامپ ضعیف‌تر شدیم. ما به ترامپ اقتصاد خوبی دادیم اما او خرابش کرد. ترامپ نوچه ولادیمیر پوتین است. میلیاردرها در دوره کرونا پولدارتر شده‌اند اما مردم دچار مشکل شده‌اند. ترامپ خشونت را بالا برده. تفرقه انداخته به سربازها می‌گوید بازنده و هالو.»

ترامپ خانواده بایدن را به داشتن روابط مالی با روسیه متهم کرد و گفت: «پسر بایدن پنج میلیون و ۳۰۰ هزار دلار در مسکو گرفته و باید بگوید چرا؟»

بایدن اظهارات ترامپ را رد کرد و گفت: «این حقیقت ندارد.»

قسمت بعدی مناظره دو نامزد به مواضع آنها در مورد مسائل اقلیمی و محیط زیست اختصاص داشت.

ترامپ گفت: «من برای مردم آب و هوای تمیز می‌خواهم، اما اقتصاد را نابود نکرده‌ام. توافق پاریس فاجعه‌ بود. آتش‌سوزی جنگل‌ها به خاطر درختان و برگ‌های مرده است. باید هوا و آب پاکیزه داشته باشم و داریم یک میلیارد درخت می‌کاریم. کار انسان‌ها تا حدی باعث گرمایش شده اما باید مدیریت ما بهتر شود. الان خودرو‌های ما ارزان و ایمن است و به خاطر قیمت کم، فروش بیشتری داریم و خودرو‌های قدیمی و آلوده‌کننده از دور خارج می‌شوند. برای اجرای پروژه گزاف بایدن برای انرژی پاک و حفاظت از محیط زیست پول کافی نداریم.»

بایدن در مقابل گفت: «در دوره اوباما قیمت انرژی پاک را کم کردیم. در دوره ریاست‌جمهوری من همه انرژی پاک استفاده خواهند کرد. کارهایی می‌کنیم که تولید کربن را صفر کنیم اما شغلی از بین نرود. من به توافق پاریس برمی‌گردم. من به شرکت‌ها مشوق مالی می‌دهم تا کربن کمتری تولید کنند. ما می‌توانیم شغل ایجاد کنیم و هم‌زمان محیط زیست خوبی داشته باشیم. طرح سبزی که پیشنهاد داده‌ام خودش بودجه خودش را ایجاد می‌کند.»

دو نامزد در ادامه به اظهار نظر در مورد سلامت انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آبان‌ماه پرداختند.

نامزد دموکرات‌ها گفت: «معاون وزارت کشور و سرپرست اف‌بی‌آی گفت شواهدی درباره تقلب در رای دادن پستی وجود ندارد. کسانی که می‌خواهند حضوری رای بدهند شرایط بهداشتی را برایشان فراهم می‌کنیم. مردم رای بدهند. من نتیجه انتخابات هرچه باشد را می‌پذیرم اما ترامپ گفت در این باره مطمئن نیست. من نتیجه انتخابات را می‌پذیرم و رییس‌جمهوری همه خواهم بود نه فقط دموکرات‌ها.»

ترامپ در مقابل گفت: «وقتی رییس‌جمهور شدم از روز اول برایم مشکل ایجاد کرده و به من حمله کردند. این‌ها برای کسانی که برگه رای نمی‌خواهند رای پستی می‌فرستند. در مناطق دموکرات‌نشین برگه‌های بیشتری می‌فرستند و زمینه برای تقلب فراهم می‌شود. هفت روز بعد از اتمام انتخابات، همچنان می‌شود رای داد و این مشکل‌ساز است. اگر لازم باشد به دیوان عالی می‌رویم.»

بایدن در پاسخ به اظهارات ترامپ گفت: «باید روی برگه رای آرم پستی باشد و اگر به دست مردم برسد تا هفت روز بعد انتخابات می‌شود رای داد.»

رییس‌جمهوری آمریکا در پایان مناظره گفت:‌ «از طرفدارانم می‌خواهم به حوزه‌های رای‌گیری بروند و شاهد روند باشند. نمی‌توانم بپذیرم برگه‌ها دستکاری شوند. سه روز پیش برگه رای که اسم من رویش بود در سطل آشغال پیدا شد.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...