پخش زنده
Home » اقتصادی » کاهش مصرف ماکارونی به دنبال گرانی‌های اخیر

کاهش مصرف ماکارونی به دنبال گرانی‌های اخیر

مشاور هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی درباره بازار این محصول گفت: قیمت تمام شده محصول ایرانی نسبت به رقبای ما از جمله ترکیه بالاتر است، همچنین دور زدن تحریم‌ها و تحمیل شدن هزینه حمل ونقل بیشتر در دوره تحریم‌ها، باعث شد بسیاری از بازارهای خود از جمله آفریقا را از دست بدهیم.

به گزارش سایت دیده‌بان ایران، رسول مژده‌شفق از کاهش ۳۰ درصدی مصرف ماکارونی در کشور خبر داد.

وی با اشاره به افزایش قیمت آرد و صنف و صنعت، عنوان کرد: قیمت گندم صنف و صنعت از کیلویی دو هزار و ۷۰۰ تومان به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسید. فعالان این حوزه از همان ابتدا مخالفت خود را با افزایش نرخ آرد به مسئولان مربوطه اعلام کردند چرا که این افزایش قیمت، شوک زیادی به کالای ماکارونی می‌داد و بر تولید، بازار و مصرف تاثیر گذاشت.

سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با بیان اینکه تامین گندم صنف و صنعت برای صنایع آردبر تا سال ۹۹ یارانه‌ای نبود، گفت: سالیانه این صنایع حدود ۱.۵ تا دو میلیون تن گندم مصرف می‌کرد. در یک سال نخست دولت جدید باهدف کنترل قیمت‌ها گندم یارانه‌ای به تولیدکنندگان داده شد.

مژده‌شفق با بیان اینکه واردات گندم از سوی بخش خصوصی ممنوع شده است، خاطر نشان کرد: واردات گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی صورت می‌گیرد، بنابراین به نوعی همه نیاز گندم صنف و صنعت تامین نمی‌شود و اولویت نخست دولت تامین آرد برای مصارف خبازی است.

به گفته وی، دولت نرخ گندم صنف و صنعت را حدود ۴۴۰ درصد افزایش داد و از آنجایی‌که سهم گندم در بهای ماکارونی بیش از ۷۰ درصد است در نهایت قیمت ماکارونی از کیلویی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان به احتساب ارزش افزوده به کیلویی ۳۴ هزار تومان رسید و تولیدکنندگان نیز برخلاف میل با این اصلاح اقتصادی دولت همراه شدند.

مشاور هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی از کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مصرف ماکارونی خبر داد و افزود: ماکارونی یک غذای جایگزین است و بعد از گران شدن گوشت قرمز و مرغ تمایل‌برای مصرف ماکارونی افزایش پیدا می‌کند و از آنجایی‌که رشد قیمت سایر اقلام نسبت به ماکارونی بیشتر است از این‌رو به احتمال زیاد در ماه‌های آینده میزان مصرف متعادل می‌شود.

مژده‌شفق با اشاره به توقف صادرات ماکارونی، افزود: قیمت تمام شده ماکارونی افزایش چشم‌گیری را تجربه کرد. قیمت تمام شده محصول ایرانی نسبت به رقبای ما از جمله ترکیه بالاتر است، همچنین دور زدن تحریم‌ها و تحمیل شدن هزینه حمل و نقل بیشتر در دوره تحریم‌ها، باعث شد بسیاری از بازارهای خود از جمله آفریقا را از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه وظیفه تامین اصلی‌ترین ماده اولیه تولیدکنندگان ماکارونی در اختیار دولت است، افزود: کارخانه‌های تولیدی دو سال اقدام به کشت قراردادی و خرید گندم با نرخ آزاد از کشاورزان کردند. اما نتیجه این شد که سازمان تعزیرات برای این واحدهای تولیدی جریمه‌های سنگین تعریف کرد و در نهایت کشت قراردادی برای تامین گندم تولیدکنندگان ماکارونی به بن‌بست رسید.

این فعال اقتصادی با اشاره به تولید ماکارونی با ارز آزاد، اذعان کرد: دولت ارز حاصل از صادرات ماکارونی را با ارز نیمایی خریداری می‌کند، یعنی به جای حمایت از تولید از آنها جایزه می‌گیرند.

مژده‌شفق افزود: بخش عمده صادرات برای ۲ کشور عراق و افغانستان متمرکز شده است و چون امکان مراودات مالی برای فعالان اقتصادی وجود ندارد عوامل آنها در بازار اقدام به خرید با ریال می‌کنند.

وی در پایان بیان کرد: جدول زمان بندی قطعی مدیریت شده خاموش‌ها با برنامه پیش می‌رود.هر بار که دستگاه خاموش و روشن می‌شود، خمیر ماکارونی مانند سیمان می‌شود که احتمال ضایعات را افزایش می‌دهد، اما واحدهای تولیدی به ناچار طبق جدول زمان‌بندی پیش می‌روند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

منتظر فقر بیش از ۵۰ درصد خانواده کارگران باشید

صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:افزایش تورم در سال ۱۴۰۲ انکارناپذیر است و با توجه ...