پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش لوموند فرانسه در ارتباط با لایحه استرداد مجرمان ایرانی در بلژیک: در بلژیک، لایحه‌ای می‌تواند به مغز متفکر حمله نافرجام در ویلپنت اجازه دهد به ایران بازگردانده شود

گزارش لوموند فرانسه در ارتباط با لایحه استرداد مجرمان ایرانی در بلژیک: در بلژیک، لایحه‌ای می‌تواند به مغز متفکر حمله نافرجام در ویلپنت اجازه دهد به ایران بازگردانده شود

لوموند روز ۱۰تیرماه در گزارشی از معاملهٔ شرم‌آور بین رژیم تبهکار جمهوری اسلامی و دولت بلژیک برای در بردن اسدالله اسدی دیپلمات تروریست بمب‌گذار از مجازات در چهارمین سالگرد طرح کشتار بزرگ در گردهمایی مقاومت ایران در ویلپنت پاریس نوشت:

دولت بلژیک در ۲۹ژوئن لایحه‌ای را با هدف تصویب معاهده‌ای در مورد انتقال محکومان به ایران ارائه کرد. متنی که در صورت تصویب توسط نمایندگان، به‌طور مشخص اجازه می‌دهد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم شده توسط دادگاه آنتورپ به‌دلیل دست داشتن در یک حمله بمب‌گذاری برنامه‌ریزی شده در فرانسه، به تهران بازگردد. دیپلمات رژیم ایران اسدالله اسدی که در ژوئن ۲۰۲۱ توسط دادگاه آنتورپ به بیست سال زندان محکوم شده بود.

حمله در ویلپنت (Seine-Saint-Denis) که به فاصله کوتاهی قبل از وقوع توسط پلیس بلژیک و فرانسه خنثی شد، قرار بود در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ رخ دهد و گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) با شرکت دهها هزار نفر از جمله سیاستمداران ارشد اروپایی و آمریکایی را هدف قرار دهد.

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین و هماهنگ‌کننده ادعایی اقدامات مأموران ایران در اروپا، در ژوئن ۲۰۲۱ توسط دادگاه آنتورپ در پی محاکمه‌ای که او همواره از حضور در آن خودداری می‌کرد، محکوم شد. او که توسط قاضی بلژیکی به‌عنوان “مغز متفکر عملیات” حمله ویلپنت معرفی شده بود، در مورد حکم خود به ۲۰سال حبس درخواست تجدید نظر نکرده بود. سه همدست ایرانی – بلژیکی او به ۱۷ تا ۱۸سال حبس محکوم شدند، احکامی که در دادگاه تجدیدنظر مورد تأیید قرار گرفت و حتی حکم یکی از آنها در ماه مه گذشته افزایش یافت. این اولین بار بود که یک دیپلمات ایرانی محکوم می‌شد که واکنش شدیدی از تهران را برانگیخت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...