پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » خلبان هواپیمای توقیف شده در آرژانتین در فهرست تحریمهای تروریستی آمریکا قرار دارد

خلبان هواپیمای توقیف شده در آرژانتین در فهرست تحریمهای تروریستی آمریکا قرار دارد

واشنگتن پست روز دوم تیر در رابطه با متوقف کردن بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلایی با خلبانی از نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران نوشت: تحقیقات آرژانتین و پاراگوئه هواپیمای ۷۴۷ ایران را در ارتباط با تروریسم متوقف کرد.

اف.بی.آی در گزارشی به قاضی فدرال آرژانتین، فدریکو ویلنا، مسئول این پرونده گفت که قاسمی مدیرعامل شرکت هواپیمایی قشم فارس ایر است که به‌گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا از نیروی قدس سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ایران حمایت مادی می‌کند.

این هواپیما توسط خط دولتی امتراسور ونزوئلا، یکی از شرکت‌های تابعه کونویاسا که تحت تحریم های ایالات متحده است، اداره می‌شود و قبل از اینکه یک سال پیش به امتراسور فروخته شود، متعلق به ماهان‌ ایر ایران بود که دولت آمریکا آن را به اتهام کمک به سپاه قدس و فعالیت‌های تروریستی تحریم کرده است.

دادستان های این دو کشور آمریکای جنوبی، تحقیقاتی گسترده را برای تعیین اینکه آیا ۱۴ خدمه ونزوئلایی و پنج ایرانی با تروریسم بین المللی یا سایر فعالیت‌های غیرقانونی ارتباط دارند یا خیر، آغاز کرده‌اند.

دادستانی که این پرونده را در آرژانتین راهبری می‌کند، تحقیقات خود را بر روی خلبان ایرانی و ارتباط احتمالی او با تروریسم بین المللی متمرکز کرده است.

واشنگتن پست ضمن درج این خبر به‌نقل از سیسیلیا اینکاردونا، داستان آرژانتینی که مسئولیت تحقیقات مربوط به این پرونده را به عهده دارد گفت: شرایط و فضای مخدوش و نامنظم پیرامون هواپیما، این الزام را به‌وجود آورده که ببینم آیا هدف واقعی از ورود هواپیما به کشورمان صرفاً حمل قطعات خودرو بوده است یا آماده‌سازی برای تهیه کالا یا پولی برای فعالیت‌های تروریستی، تأمین مالی و یا سازماندهی چنین فعالیت‌هایی.

از سوی دیگر سفارت اسراییل طی بیانیه‌یی اعلام کرد برخی از خدمه ایرانی این هواپیما در قاچاق سلاح به سوریه و سازمان تروریستی حزب‌الله مستقیماً دست داشته‌اند.

دویچه‌وله نوشت: استبان آکوئینو، رئیس سازمان اطلاعات پاراگوئه به خبرگزاری فرانسه گفته غلامرضا قاسمی، خلبان هواپیمای توقیف شده در آرژانتین صرفاً با یکی از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران شباهت اسمی ندارد، بلکه در حقیقت، ”همان فرد” است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...