پخش زنده
Home » بین المللی » پارلمان فنلاند بحث درباره موضوع پیوستن به پیمان نظامی ناتو را آغاز کرد

پارلمان فنلاند بحث درباره موضوع پیوستن به پیمان نظامی ناتو را آغاز کرد

به‌گزارش یورونیوز: پارلمان فنلاند روز چهارشنبه ۲۰ آوریل بحث در مورد پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را آغاز کرد.

سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند پیش‌تر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سوئدی خود گفته بود که دیدگاه‌های مختلفی در مورد درخواست عضویت در ناتو وجود دارد و فنلاند باید وضعیت را به دقت بررسی کند.

بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده توسط برخی از رسانه‌های فنلاند، ۱۰۰ نماینده پارلمان این کشور تصمیم گرفته‌اند که به عضویت فنلاند در ناتو رأی مثبت دهند.

این نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند که تنها ۱۲ نماینده پارلمان مخالف پیوستن فنلاند به ناتو هستند و دیگر نمایندگان نظر خود را به پس از طرح بحث‌ها موکول کرده‌اند.

بنا به گزارش رسانه‌های فنلاند، حدود دو سوم از جمعیت ۵.۵ میلیون نفری فنلاند در حال حاضر طرفدار عضویت کشورشان در ناتو هستند که این میزان سه برابر شمار موافقان پیوستن به ناتو پیش از جنگ اوکراین است.

مسکو بارها مخالفت خود را با پیوستن فنلاند به ناتو اعلام کرده است. روسیه هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد. بنابراین اگر هلسینکی به ناتو بپیوندد، مرزهای زمینی بین کشورهای عضو ناتو و روسیه دو برابر شده و به ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر می‌رسد.

با این حال ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه گفته بود که عضویت در ناتو نمی‌تواند امنیت فنلاند و سوئد را تقویت کند زیرا به نظر او آن‌ها در خط مقدم این پیمان نظامی قرار دارند.

او در ادامه گفت که این کشورها باید عواقب چنین اقدامی را در روابط دوجانبه و برای کل ساختار امنیتی اروپا درک کنند.

بنا به برخی از گزارش‌ها، سوئد با وجود تمایل برای پیوستن به ناتو، منتظر نظر نهایی فنلاند است. برخی از تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که فنلاند و سوئد درخواست خود را برای عضویت در ناتو، در پایان ژوئن به نشست سران این پیمان نظامی در مادرید ارائه کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...